Aktuálně Historie Odkazy Kontakty
Soutěž
- Popis projektu
- Pravidla soutěže
- Zúčastněné školy
- Soutěžní dokumenty
- Archiv
- Napiš svůj názor
*}

Aktuální informace
( poslat odkaz na tuto stránku kamarádovi )
Bojovníci proti totalitě pohledem dětí z MŠ a ZŠ Kašava
Vloženo: 10. června 2009      
10.6.2009 Zlínský deník str. 21 Čtenář - reportér
 
Žáci 9. ročníku ZŠ a MŠ Kašava se v letošním školním roce zúčastnili projektu vyhlášeného Ministerstvem obrany ČR „Bojovníci proti totalitě pohledem dětí“. Od září 2008 do března 2009 postupně s vyučujícími dějepisu zpracovávali téma o dvou obětech odbojové skupiny Světlana v 50. letech minulého století v Kašavě. V jejich DVD filmu vystoupili tři svědkové doby. Film zaznamenal vzpomínky paní Ludmily Richterové z Kašavy na jejího otce pana Aloise Sedláře, který byl vězněn za fašismu i komunismu. Druhý rozhovor byl natočen s paní Ivanou Rochlovou z Kašavy, která také vzpomíná na těžkou dobu, kdy se do komunistického žaláře dostal její tatínek, pan Josef Sedlář. Třetím pamětníkem doby je ve filmu pan Radomír Táborský, který potvrzuje slova obou zmíněných dam o utrpení těchto statečných lidí.
K velkému překvapení deváťáků a jejich učitelky byl jejich film oceněn 4. června při vyhlášení výsledků soutěže na památníku „Vojna“ u Příbrami Čestným uznáním ministra obrany v kategorii videodokument, a získal tak „bramborovou medaili“ z 31 zúčastněných základních a středních škol. Pro všechny je to veliká radost a umístění má pro ně cenu zlata. Děti společně i s jejich učitelkou věří, že jimi vytvořený film, obsahující svědectví místních, přispívá svou skromnou troškou k uzdravení historie našeho národa a taktéž celého zdejšího regionu.
Film dětí z Kašavy, stejně tak jako i další filmy v tomto projektu, je možné zhlédnout na internetové adrese www.bojov niciprotitotalite.cz/videa2.

Foto popis|
O autorovi| Zaslala: Jana Langerová, zástupkyně ředitelky
 


WebHosting Rozhled 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek