Aktuálně Historie Odkazy Kontakty
Soutěž
- Popis projektu
- Pravidla soutěže
- Zúčastněné školy
- Soutěžní dokumenty
- Archiv
- Napiš svůj názor
*}

Aktuální informace
( poslat odkaz na tuto stránku kamarádovi )
Školáci z Mníšku uspěli se svým dokumentem o totalitě
Vloženo: 10. června 2009      
10.6.2009 Liberecký deník str. 2 Liberecko
ALEŠ VÁVRA
 
Mníšek/ Velkým úspěchem deváťáků ze základní školy v Mníšku u Chrastavy, skončil celoroční projekt „Bojovníci proti totalitě pohledem dětí“. Jejich videodokument totiž získal v konkurenci třiceti škol z celé republiky skvělé třetí místo.
„Je to velký úspěch. Navíc v internetové soutěži, ve které hlasovali samotní diváci, pak naši žáci dokonce zvítězili,“ komentovala událost ředitelka školy Věra Rosenbergová.
Slavnostní vyhlášení již druhého ročníku projektu se konalo ve čtvrtek 4. června v areálu Památníku Vojna u Příbrami. Zúčastnil se ho mimo jiné generálmajor Rostislav Mazurek, poradce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky pro EUaNATO.
Úkolem žáků základních a středních škol bylo natočit audio a video dokumenty, nebo zpracovat tištěné a televizní magazíny o osudech těch, kteří na vlastní kůži zažili zločiny totalit a rozhodli se proti nim bojovat.
Reprezentanti mníšecké školy pojmenovali svůj dokument „Po stopách Rudolfa Fuksy“. Hlavním hrdinou jejich díla byl někdejší občan Chrastavy a účastník třetího odboje Rudolf Fuksa, který byl v srpnu 1952 popraven komunistickým režimem v Praze na Pankráci. Bylo mu pouhých jedenadvacet let.
„Byl jednou z mnoha obětí nechvalně proslulých politických procesů 50. let 20. století. Jeho prasynovec, Jindřich Šnýdl, projevil iniciativu zřídit Rudolfu Fuksovi v Chrastavě pamětní desku. Zastupitelstvo města Chrastavy však tento záměr v loňském roce dvakrát většinově neschválilo,“ upozornila na poměrně známou kauzu Věra Rosenbergová.
Pamětní deska v Chrastavě přece jen nakonec vznikla, avšak za peníze získané z veřejné sbírky. Podle Rosenbergové projevili zájem natočit dokument právě o Fuksovi sami žáci.
„Díky svědectví Fuksova prasynovce Jindřicha Šnýdla vznikl v průběhu tří měsíců krátký dokumentární film mapující základní etapy a zlomy Fuksova krátkého, předčasně ukončeného života. Žáci podle jeho vyprávění dotáčeli scény např. na mníšeckém nádraží, v přilehlých lesích a podobně,“ vysvětlila postup práce Rosenbergová.
Dokument je možné zhlédnout na internetových stránkách www.bojovniciprotitota lite.cz.

Foto popis| ÚSPĚCH. S oceněním se vrátili zpátky do Mníšku žáci tamní základní školy. V projektu Bojovníci proti totalitě očima dětí se věnovali osudům někdejšího občana Chrastavy, popraveného Rudolfa Fuksy.
 


WebHosting Rozhled 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek