Aktuálně Historie Odkazy Kontakty
Soutěž
- Popis projektu
- Pravidla soutěže
- Zúčastněné školy
- Soutěžní dokumenty
- Archiv
- Napiš svůj názor
*}

Aktuální informace
( poslat odkaz na tuto stránku kamarádovi )
Děti z celé republiky se sejdou na Vojně
Vloženo: 12. května 2009      
12.5.2009 Příbramský deník str. 3 Příbramsko
ZBYŠEK SEIFERT
Lešetice/ Druhým ročníkem bude pokračovat 4. června projekt Bojovníci proti totalitě pohledem dětí. Do areálu Památníku Vojna u Lešetic se sjedou školáci z celé České republiky, kteří zde budou předvádět své filmové a rozhlasové dokumenty i tištěné magazíny, jež vytvářeli v rámci této ojedinělé soutěže. Na programu bude předání cen autorům vítězných děl za účasti významných hostů.
 
Ceny pro vítěze jsou skutečně lákavé. Za bronzovou medailí se skrývá návštěva 4. brigády rychlého nasazení v Žatci, ta stříbrná obsahuje návštěvu čáslavské letecké základny včetně prezentace bitevníku L-159 ALCA a víceúčelového proudového letounu JAS-39 Gripen a prvním místem je týdenní pobyt v Krkonoších s bohatým programem různých aktivit.

Projekt je zacílený na dokumentární zpracování osudů válečných veteránů, politických vězňů a příslušníků pomocných technických praporů (PTP), kteří byli za nacistického či komunistického režimu perzekuováni. Důraz je kladen na vlastní bádání, přípravu a následné vyhotovení krátkého video či audiodokumentu, čímž se děti blíže seznámí s totalitní minulostí země.

„Jedná se o netradiční způsob výuky moderních dějin. Děti si hrají na filmaře, novináře a přitom poznávají pohnuté životní osudy pamětníků. Z nudné historie se tak stává poučná zábava,“ vysvětlil Viktor Meca, koordinátor projektu.

Mezi organizátory akce patří ministerstvo obrany, příbramské muzeum a řada dalších. „Na akci přijedou děti z celé České republiky. Velmi nás těší, že město může k průběhu akce přispět. Na organizaci se budou podílet také studenti Vyšší odborné a střední průmyslové školy v Příbrami,“ uvedl starosta Příbrami Josef Řihák. Město zajistí kyvadlovou autobusovou dopravu mezi Příbramí a památníkem či mobilní toalety. Soutěžícím školákům se dostalo profesionálního proškolení od televizních scénáristů, režisérů a rozhlasových novinářů. O kvalitě školních prací svědčí fakt, že v loňském roce je odvysílala Česká televize a Český rozhlas. Tentokrát budou moci vítězné práci zájemci zhlédnout na oficiálních internetových stránkách projektu na www.b ojovniciprotitotalite.cz.

Pro přímé účastníky slavnostní akce v Památníku Vojna i pro širokou veřejnost je připraven doprovodný program v podobě hudebních vystoupení.

 


WebHosting Rozhled 2008, Tvorba INTERNETOvých stránek